Dayanışma ve İstişare Toplantısı

Tarih: Aralık 19, 2012

DAYANIŞMA VE İSTİŞARE TOPLANTI

 

Mesleğimizle ilgili önemli konuların görüşüldüğü dayanışma ve istişare toplantısı yaklaşık 1200 oda üyemizin katılımıyla 15 Aralık 2012 Tarihinde ATALAY PRENS DÜĞÜN SALONUNDA gerçekleştirildi. Toplantıya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep ALTEPE, Trafikden sorumlu Emniyet Müdür Yardımcımız Sayın Süleyman KUTAY, İl Vergi Dairesi Denetim Kordinasyon Müdür Yardımcısı Mustafa Latif DEMİRKOL, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Sayın Seyfettin AVŞAR onur konuğu olarak katıldı.

 

Oda başkanımız Sadi AYDIN  oda üyelerimize Kayıt dışı ile mücadelede kararlı olduklarını bu konuda Devlet ve Oda işbirliğinin önemine dikkat çekerek fabrika ve okul adlarına hülle yoluyla yapılan satışlardan bazı şahıslar ve firmalar illagal ilişkiler içine girmek yoluyla haksız kazanç sağlayarak  sektörümüzün rekabet gücünü azalttığı gibi devleti de zarara uğratıldığının altını çizerek bu konuda Vergi Dairesi Başkanlığı, SGK il müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve Büyük Şehir Belediyesi ile ortak çalışmaların başlatıldığını dile getirdi, Sadi AYDIN konuşmasının devamında  Korsan Yasası, Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kış Lastiği uygulaması, Yeni Büyükşehir Yasası ve getirdikleri hakkında,5510 Sayılı kanun ile şoför sigortalılığı hakkında, Servis araçları yönetmeliğindeki değişiklik ve Yaşam Boyu Eğitim Semineri Hakkında bilgiler verdi.

 

Toplantıda Trafikden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcımız Sayın Süleyman KUTAY ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep ALTEPE üyelerimize hitaben gündemdeki konular hakkında bilgilerini sundu.

 

Dayanışma ve İstişare Toplantımıza Katılımlarından ve aktardıkları önemli bilgilerden dolayı , Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep ALTEPE’ye, İl Emniyet Müdür Yardımcımız Sayın Süleyman KUTAY’a, İl Vergi Dairesi Denetim Kordinasyon Müdür Yardımcısı Mustafa Latif DEMİRKOL’a, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Sayın Seyfettin AVŞAR Saygı ve Şükranlarımızı sunarız.

Toplantımızla İlgili Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Bülteni Yayınlamış Olup Basın Bülteninin tam metni aşağıdaki gibidir.

BASIN BÜLTENİ

 

“BÜYÜKŞEHİR YASASI, DÜZEN VE KALİTE GETİRECEK”

–         BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, TBMM’DE GEÇEN AY KABUL EDİLEREK YASALAŞAN VE KAMUOYUNDA ‘BÜYÜKŞEHİR YASASI’ OLARAK BİLİNEN DÜZENLEMENİN İL SINIRLARI İÇERİSİNDEKİ HER YERE HEM YATIRIM HEM DE HİZMET ANLAMINDA DÜZEN VE KALİTE GETİRECEĞİNİ SÖYLEDİ. 

 

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TBMM’de geçen ay kabul edilerek yasalaşan ve kamuoyunda ‘Büyükşehir Yasası’ olarak bilinen düzenlemenin il sınırları içerisindeki her yere hem yatırım hem de hizmet anlamında düzen ve kalite getireceğini söyledi.

 

Başkan Altepe, Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası’nın istişare toplantısına katıldı. Oda Başkanı Sadi Aydın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ve İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay’ın da katıldığı toplantıya gelişinde şoför esnafı tarafından alkışlarla karşılanan Başkan Altepe, Büyükşehir Yasası’yla ilgili bilgilendirmede bulundu.

 

Merkezle birlikte kırsalın da önü açıldı 

Yasanın şehirlerin kalitesini artırıcı çalışmaların yapılabilmesi için alt yapı oluşturduğunu söyleyen Başkan Altepe, yeni düzenlemeyle birlikte şehrin merkezi gibi kırsalının da yatırım ve hizmet anlamında önünün açıldığını kaydetti. Büyükşehir Yasası’yla merkez dışındaki bölgelere de dev bütçeli yatırımların yapılabilmesinin ve çeşitli engeller nedeniyle çözülemeyen sorunların çözülebilmesinin mümkün olacağını belirten Başkan Altepe, “Yeni düzenlemelerle birlikte büyükşehir belediyeleri, bulundukları bölgelerin il sınırları içerisinde tam yetkili tek makam haline getirildi. Bundan sonra yatırımlar tek merkezden planlanacak ve büyükşehir belediye meclislerinin aldığı kararlar uygulamaya geçirilecek” dedi.

 

İlçe yatırımları Büyükşehir eliyle olacak 

Yasanın Bursa’ya olabilecek yansımalarını da değerlendiren Başkan Altepe, daha önce ‘kardeş belediye anlaşması çerçevesinde’ ilçelere yaptıkları yatırımların artık direkt olarak açıktan yapılacağını ifade etti. Bundan sonra kılıfa gerek duymayacaklarını, tüm ilçelere her türlü hizmeti bizzat Büyükşehir eliyle götüreceklerini belirten Başkan Altepe, “Özellikle kırsal kesimin göç vermemesi, yerinde üretir hale gelmesi ve kendi kendine yetmesini sağlayacağız. Bunun yanında; sahil bölgelerimize de turizm yatırımları yaparak, mevcut potansiyelin açığa çıkmasını ve kentin turizm ile üretim kaynaklı büyümesini hedefliyoruz. Bu yasa, Bursa’nın bütünüyle birlikte gelişmesini ve kalkınmasını mümkün kılacak” diye konuştu.

 

“Bursa’da sorun istemiyoruz” 

Başkan Altepe, konuşmasında Bursa’daki şoför esnafının yaşadığı resmi plaka sorununa da değindi. Bursa’da hiçbir esnafın sıkıntı çekmesini istemediklerini, yaşanan tüm problemlerin er ya da geç çözüme kavuşturulacağını söyleyen Başkan Altepe, “Buradan herkese işini yapmasını tavsiye ediyorum. Kimse kaçak köçek işlerle uğraşmasın. İlçelerden ucuza aldıkları plakalarla şehir merkezinde çalışmaya çalışanlar,  bu işi yapacaklarsa, gelsinler resmi plakalarını alsınlar ve sisteme dahil olsunlar. Hepimiz Bursa’da yaşıyoruz. Hak ve hukuk birinci planda olursa, herkes rahat eder ve hep birlikte daha iyi noktalara geliriz” şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kutay ise, Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte sürdürdükleri çalışmalara değindi. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’yla kent içi elektronik trafik denetim sistemi üzerinde çalıştıklarını kaydeden Kutay, “Projemiz hayata geçtiği takdirde, Bursa’da polis gücünü kullanarak yaptığımız denetimlerin yerini elektronik denetim sistemi alacak. Park sistemlerini, yaya geçişlerini, emniyet şeritlerini ve kent merkezine giren ağır taşıtları elektronik denetim sistemi üzerinden kontrol edeceğiz. Biraz zaman alacak fakat proje uygulamaya alındığında, kent içi trafik ciddi oranda rahatlayacak” ifadelerini kullandı.

Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Sadi Aydın da konuşmasında, şoför esnafı olarak yaşadıkları sıkıntıların giderilmesinde her türlü desteği veren Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti.

 

 

 

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Korsan Denetimi Sürüyor
Anket

Servis şoförünüze güveniyor musunuz?

Bursaspor

Bursaspor'a Başarılar Dileriz